روز فرشته (فیلم)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

Angel's Day (film)

پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی بهروز افخمی، تولید سال 1372ش. فیلمنامۀ این اثر کمدی را افخمی با همکاری محمدرضا هنرمند و بهنام دیانی نوشته و عزت‌الله انتظامی نقش اصلی آن را بازی کرده است. انتظامی برای بازی در این فیلم برندۀ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از دوازدهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد و علاوه بر این روز فرشته در رشته‌های بهترین موسیقی متن و بهترین چهره‌پردازی نیز نامزد دریافت جایزه از جشنواره بود. افخمی در این فیلم در دل یک فضاسازی فانتزی به تحول ناگهانی آدم‌ها بر اثر شهود حقیقت می‌پردازد. در این فیلم شهریار بحرانی به عنوان مشاور کارگردان و همایون اسعدیان به عنوان برنامه‌ریز با افخمی همکاری کرده‌اند. 

مدت فیلم: 82 دقیقه


خلاصۀ داستان

نیت‌الله که فردی ثروتمند و در عین حال پول‌دوست و خسیس است برای رسیدگی به پروندۀ یکی از همکارانش به نام فرزین به دادگاه می‌رود. او در جریان مشاجره با فرزین و پرتاب شدن کیفش بر روی مجسمۀ ساختمان، به بالای آن رفته و ناگهان سقوط می‌کند. وی پس از جدا شدن روح از بدنش با پری آشنا می‌شود. پری او را در جریان مرگ موقتش و نداشتن وقت کافی برای جبران گذشته قرار می‌دهد. نیت‌الله با دیدن نگرانی فرزین در قبال حادثۀ به وجود آمده و مشاهدۀ دعوای بازماندگان بر سر میراثش تصمیم به جبران گذشته می‌گیرد. او همچنین درمی‌یابد که فرزین پسر دوست سابقش هدایت‌الله است که در جریان کلاهبرداری از او در سال‌های گذشته ثروتمند شده بود. او به همین منظور به گورستان رفته و از هدایت‌الله طلب بخشش می‌کند. نیت‌الله در دادگاه به‌طور ناگهانی از خواب بیدار شده و اموال خود را به فرزین می‌بخشد.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

کارگردان: بهروز افخمی

نویسندگان: محمدرضا هنرمند، بهروز افخمی و بهنام دیانی

تهیه‌کننده: سید ضیاء هاشمی

مدیر فیلمبرداری: عظیم جوانروح

تدوینگر: محمدرضا مویینی

آهنگساز: بابک بیات

صداگذار: مهدی ژورک

طراحان صحنه و لباس: عبدالحمید قدیریان، غفار رضایی و جمشید گشتاسبی‌پور

طراح چهره‌پردازی: عبدالله اسکندری

جلوه‌های ویژه: مصطفی رستگار

بازیگران: عزت‌الله انتظامی، اکبر عبدی، مینا لاکانی، محمدرضا هنرمند، اسماعیل داورفر، پرویز پورحسینی، حسین محب‌اهری، نیلوفر محمودی