روشن‌تر از خاموشی (تلویزیون)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فخری خوروش و فریماه فرجامی در صحنه‌ای از سریال
فخری خوروش و فریماه فرجامی در صحنه‌ای از سریال

مجموعه تلویزیونی به کارگردانی و نویسندگی حسن فتحی. روشن‌تر از خاموشی سال 1382 در 35 قسمت برای اولین بار از شبکه‌ی یک سیما بر روی آنتن رفت. این سریال با محوریت زندگی ملاصدرا، به شرایط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دوران حکومت شاه عباس صفوی می‌پردازد. در این مجموعه حسین یاری در نقش ملاصدرا ظاهر شده، کتایون ریاحی در نقش همسر ملاصدرا، محمود پاک‌نیت در نقش شاه عباس صفوی و علی نصیریان در نقش میرداماد. این مجموعه در آبان 1398 از شبکه‌ی چهار سیما و در سال 1396 از شبکه‌ی آی فیلم در 36 قسمت باز پخش شده است.


این مجموعه از تولد صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی، ملقب به ملاصدرا، تحصیل علم توسط وی در محضر اساتیدی چون میرداماد و شیخ بهائی و در نهایت رفع حکم نفی بلد او و بازگشت به زادگاهش، شیراز، را موضوعش قرار داده. فتحی در این سریال سعی کرده با استفاده از زندگی ملاصدرا شرایط دربار شاه عباس در آن برهه‌ی تاریخی و نحوه‌ی تعامل وی و حکومتش با مردم و علمای دوران را نشان دهد. برخی از مهمترین وقایع دوران زمامداری شاه عباس، نظیر نحوه‌ی به قدرت رسیدن وی، جنگ با ازبک‌ها و عثمانی‌ها و حضور سفرای خارجی در دربار صفویه در این سریال به تصویر کشیده شده است.


برخی از بازیگران و عوامل تولید

تهیه‌کننده: حسن بشکوفه

مدیر تولید: شهرام زاهدی و هومن کبیری

مدیر فیلم‌برداری: عظیم جوانروح

تدوینگر: آرش معیریان

مدیر دوبلاژ: بهرام زند

آهنگ‌ساز: فرهاد فخرالدینی

خواننده: علیرضا قربانی

طراحی چهره‌پردازی: جلال‌الدین معیریان

صداگذار: عباس قهرمانی

اجرای دکور: کاظم فریبرزی

جلوه‌های ویژه: نجف فتاحی

بازیگران: جمشید مشایخی، محمدعلی کشاورز، فریماه فرجامی، رسول نجفیان، فخری خوروش، هادی مرزبان، منوچهر آذر، رامسین کبریتی، رضا بنفشه‌خواه، ثریا قاسمی، ژاله علو، اکرم محمدی، اسماعیل شنگله، حسام نواب صفوی، بهاره رهنما، فرخ نعمتی، رزیتا غفاری، کوروش تهامی، علی سیلمانی، محمود عزیزی، پرویز پورحسینی