مجید درخشانی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
مجید درخشانی
زادروز سنگسر 22 شهریور ۱۳۳۵ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دانش‌آموخته‌ی موسیقی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران  
شغل و تخصص اصلی آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی تار و سه‌تار
سبک سنتی
آثار آلبوم‌های رندان مست و مرغ خوش‌خوان
گروه مقاله موسیقی
مجید درخشانی

مجید درخشانی (سنگسر 22 شهریور ۱۳۳۵ش- )


آهنگ‌ساز ایرانی و نوازنده‌ی تار و سه‌تار. در کنار تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، موسیقی را نیز از دوران نوجوانی آغاز کرد. درخشانی فارغ‌التحصیل رشته‌ی موسیقی از دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او هم‌زمان با تحصیل در دانشگاه، به فراگیری ردیف‌های تار و سه‌تار نزد محمدرضا لطفی پرداخت. در سال 1355 به عضویت در گروه شیدا درآمد و در تولید و خلق مجموعه آلبوم‌های چاووش مشارکت داشت. او همچنین عضو مؤسس کانون چاووش بوده.

انتشار آلبوم‌های بچه‌ها بهار (با حسین علیزاده) و قاصدک (روی صدای مهدی اخوان ثالث) از کارهای مستقل درخشانی در دهه‌ی 1360 است. او در ابتدای دهه‌ی 1360 به آلمان مهاجرت کرد و در آن‌جا در راه‌اندازی کانون موسیقی نوا، برگزاری کنسرت‌ها و سمینارهای سالانه‌ی مرتبط با موسیقی ایرانی و انتشار آلبوم‌هایی چون نسیم صبحدم، گم‌گشته، نی‌ریز و... فعالیت داشت. از موارد برجسته‌ی کارنامه‌ی هنری درخشانی، همکاری با محمدرضا شجریان در انتشار آلبوم در خیال بود که هم‌زمان با آن آلبوم بی‌کران را نیز به بازار موسیقی عرضه کرد.

او در اوایل دهه‌ی 1380 به ایران برگشت و به انتشار آلبوم‌هایی چون من طربم و بیداردلان اقدام کرد. تشکیل گروه 30 نفره‌ی خورشید (سال 1384) و برگزاری 15 کنسرت (در تهران و شهرستان‌ها و نیز چین و فرانسه) با این گروه، از دیگر فعالیت‌های درخشانی است. انتشار آلبوم فصل باران (با صدای علیرضا قربانی- بهار 1385)، همکاری با گروه آوا و اجرای کنسرت در یونسکو و نیز تالار بزرگ کشور و هم‌زمان انتشار آلبوم غوغای عشق‌بازان (به عنوان نوازنده‌ی تار)، از کارهای بعدی درخشانی است.

درخشانی در آزمون آواز محمدرضا شجریان، به عنوان هم‌نواز تار، هنرآموزان را همراهی می‌کرد. او در تابستان 1386 به همراه گروه خود (و نیز دو گروه از تاجیکستان و افغانستان)، به مناسبت هشتصدمین سال تولد مولانا به دعوت یونسکو کنسرت‌هایی را در پاریس اجرا کرد. از آخرین فعالیت‌های وی به سرپرستی گروه شهناز (که توسط محمدرضا شجریان تشکیل شده)، برگزاری کنسرت‌هایی با این گروه در دبی و لندن و انتشار دو آلبوم رندان مست و مرغ خوش‌خوان می‌توان اشاره کرد. گروه شهناز در سال ۱۳۹۳ نیز یک‌بار دیگر یک تور جهانی کنسرت برگزار کرده که در همه‌ی اجراها خواننده‌ی اصلی گروه محمدرضا شجریان بوده است. درخشانی در سال ۱۳۸۹ آلبوم چاووشی را روی صدا و شعر اخوان ثالث آهنگ‌سازی کرده که توسط نشر زمستان منتشر شده ‌است. او پس از گروه خورشید، گروه ماه را بنیان‌گذاری کرد.

درخشانی آهنگ‌سازی چند اثر موسیقایی به گویش سنگسری را نیز در کارنامه‌اش دارد که از میان آن‌ها می‌توان به آثاری چون پیتکو، امام رضا، وارشو، باز بمه ویار و لالایی اشاره کرد.