منوچهر لشکری

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
منوچهر لشکری
زادروز تهران 20 اسفند 1314ش
درگذشت تهران 11 دی 1396ش
ملیت  ایرانی
شغل و تخصص اصلی آهنگ‌ساز
شغل و تخصص های دیگر نوازنده و مدرس ایرانی ویولن، کمانچه، سنتور و فلوت
آثار  کتاب‌های منتخب آهنگ‌ها و ترانه‌ها (دو جلد- به کوشش زهرا نازیار)؛ 14 قطعه موسیقی بی‌کلام (به کوشش زهرا نازیار)؛ ردیف آوازهای ایرانی برای ویولن، کمانچه، فلوت و نی؛ من و فلوتم: آموزش فلوت به زبان‌های فارسی و انگلیسی؛ ردیف سنتور: دوره‌ی عالی (با تنظیم هدی انتظاری)
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس موسیقی‌دانان خانواده‌های لشکری، بهاری و مرتضی حنانه
جوایز و افتخارات مدرک درجه‌ی یک هنری (معادل دکترا) از طرف شورای ارزش‌یابی هنرمندان (وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)
منوچهر لشکری
منوچهر لشکری

منوچهر لشکرى (تهران 20 اسفند 1314ش- تهران 11 دی 1396ش)


آهنگ‌ساز، نوازنده و مدرس ایرانی ویولن، کمانچه، سنتور و فلوت. پدرش، على‌‏اصغر لشکرى، نوازنده‌ی تار و برادرانش حسن، محمد و حسین لشکری، از نوازندگان و آهنگ‌سازان مشهور موسیقی ایرانی بوده‌اند. منوچهر نیز از سن 10 سالگى با کمک پدرش به فراگیری نى‌‏لبك و فلوت، سپس در 12 سالگى نزد جواد لشکرى، دایی‌اش، به یادگیرى ویولن پرداخت. او بعدا نواختن كمانچه (نزد علی‌اصغر بهاری)، سنتور و سه‌‏تار را نیز یاد گرفته است.

لشکری از سال 1333 به عنوان نوازنده‌ی فلوت در اركسترهاى ابراهیم منصورى و مرتضى‏ محجوبى و بعدتر به عنوان نوازنده‌ی ویولن با اركسترهای نكیسا (به رهبرى مصطفى كسروى)، باربد (به رهبرى فریدون ناصرى)، سازهاى ملى (به رهبرى مهدى مفتاح)، شماره یک رادیو (به رهبری حسینعلی ملاح) و اركستر همایون خرم همکاری داشته است.

از دیگر فعالیت‌های لشکری باید به تدریس و آموزش موسیقی و ساز در آموزشگاه برادران لشکرى (واقع در سه‏راه امین‌حضور) اشاره کرد. وی علاوه بر تدریس در این كلاس، سال‏ها در كلاس‏‌هاى گام با همكارى امیرناصر افتتاح و موزیك ایران به همراه احمد اسكویى مشغول تدریس موسیقى بوده است. او هارمونى و آهنگ‌سازى را در كلاسى كه از طرف رادیو ایران، در دانشگاه تهران تشكیل شده بود، نزد استادانى چون هوشنگ استوار، توماس کریستین داوید، یوسف یوسف‌زاده و بعدتر نزد مرتضى حنانه فراگرفت. وی از این دوره به بعد بیشتر از 200 آهنگ برای رادیو ساخته یا تنظیم کرده است که به برخی از آنها اشاره می‌شود: آتش جاویدان (خواننده: غلامحسین بنانآتشم زد (خواننده: مرضیه)؛ در میخونه بسته و آسوده‌خاطر (خواننده: الهه)، به یادت بودم و چشمام آخه شوره (خواننده: كورس سرهنگ‌‏زاده)؛ عزیز یك‌دانه و طاق یا جفت (خواننده: سیما بینا)؛ خدایا عاشقم كن (خواننده: جمال وفایى)؛ پاكى دل (خواننده: ناصر مسعودى)؛ بیگانه از دل (خواننده: رویا) و من و خاكستر (خواننده: عهدیه). از آهنگ‌های بی‌کلام او نیز می‌توان به گلدون (آرم برنامه‌ی راه شب رادیو) اشاره کرد.

منوچهر لشکری کنسرت‌های متعددی در كشورهاى آلمان، فرانسه، آمریكا، افغانستان، تركیه و در شهرهای مختلف ایران (برای امور خیریه) برگزار کرده است. او دارنده‌ی مدرک درجه‌ی یک هنری (معادل دکترا) از طرف شورای ارزش‌یابی هنرمندان (وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) است.

گزیده‌ی کتاب‌شناسی: منتخب آهنگ‌ها و ترانه‌ها (دو جلد- به کوشش زهرا نازیار)؛ 14 قطعه موسیقی بی‌کلام (به کوشش زهرا نازیار)؛ ردیف آوازهای ایرانی برای ویولن، کمانچه، فلوت و نی؛ کتاب مقدماتی سنتور و آهنگ‌های فولکلور و خاطره‌انگیز؛ آموزش تنبک به روش ساده؛ من و فلوتم: آموزش فلوت به زبان‌های فارسی و انگلیسی؛ ردیف سنتور: دوره‌ی عالی (با تنظیم هدی انتظاری)؛ 24 قطعه پیش‌درآمد و رنگ برای ویولن و کتابِ 24 قطعه پیش‌درآمد و رنگ برای سنتور.

موسیقی‌دانان دیگری که با نام خانوادگی لشکری شناخته می‌شوند، همه با منوچهر لشکری نسبت خانوادگی نزدیک دارند. از طرفی دیگر مرتضی حنانه و خانواده‌ی علی‌اصغر بهاری نیز از اقوام آنها بوده‌اند.

برای منوچهر لشکری لشکری، خانواده نیز دیده شود.منابع:

  • مردان موسیقی سنتی و نوین ایران [دوره‌ی 5جلدی]: حبیب‌الله نصیری‌فر، تهران: نگاه، چاپ هفتم: 1383.
  • music.iranseda.ir