ولی الله البرز

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ولی‌الله البرز
زادروز 1292ش
درگذشت 1362ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل مدرسه‌ی موزیک نظام
شغل و تخصص اصلی آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی کلارینت
آثار دلم تنگ است (با صدای امین‌الله رشیدی و نوازندگی پرویز یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، رضا یاوری، سلیمان روح‌افزا، عباس سلیمانی، مهدی تاكستانی، همایون خرم و ولی‌الله البرز)
گروه مقاله موسیقی
جوایز و افتخارات  

ولی‌الله البرز (1292- 1362ش)


آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی ایرانی کلارینت. در شعبه‌ی موزيك نظام تحصیل کرد و همان‌جا نواختن کلارینت (قره‌نی) را آموخت.

البرز در مدرسه‌ی نظام به عنوان نوازنده‌ی کلارینت با گروه بالابان‌چی (به سرپرستی غلامحسین مین‌باشیان) همکاری می‌کرده است. پس از آن به آموزش سرود و موسيقی در مدارس و همكاری با اركسترهای مختلف راديو (به عنوان نوازنده و تك‌نواز) پرداخت. با تشكيل اركستر موسيقی قاجار در وزارت فرهنگ و هنر، رهبری اين اركستر به البرز محول شد. او با انتخاب موسيقی و ترانه‌های مربوط به دوره‌ی قاجار و تنظيم قطعات برای اركستر، در برنامه‌های تالار رودكی، تلويزيون و کنسرت‌های شهرستان‌ها شرکت داشته است.

البرز به عنوان كارشناس موسيقی، سال‌های زیادی در زمينه‌ی برنامه‌های آموزشی و تشكيل گروه موسيقی اداره‌ی فرهنگ و هنر اهواز فعاليت داشته و در این شهر کنسرت‌های صحنه‌ای و رادیویی زیادی اجرا کرده است. او در سال‌های 1342 و 1343 برای آموزش و تشكيل گروه موسيقی و تئاتر در بيست و چهار مركز فرهنگ و هنر شهرستان‌ها، اعتباراتی را تأمين کرد که باعث شد اين طرح تا سال 1357 ارائه و اجرا شود.

البرز در سال‌های آخر فعاليتش در مركز موسيقی اداره‌ی فرهنگ و هنر اهواز، چند قطعه تك‌نوازی با قره‌نی اجرا و ضبط کرده كه نموداری است از تسلط او بر ربع پرده‌های رديف موسيقی سنتی. در واقع او جزء معدود نوازندگان قره‌نی بوده كه چه با اجرای آواز و چه اركسترال، موسيقی سنتی را با رعايت ربع پرده‌ها در رديف اجرا می‌کرده است.

از آثار او می‌توان به ضبط‌های راديويی و چند اجرای خصوصی اشاره كرد. صدای ساز البرز را همچنین در آلبوم دلم تنگ است (با آواز امین‌الله رشیدی و نوازندگی پرویز یاحقی، حبیب‌الله بدیعی، رضا یاوری، سلیمان روح‌افزا، عباس سلیمانی، مهدی تاكستانی و همایون خرم) می‌توان شنید.منابع:

  • مردان موسیقی سنتی و نوین ایران [دوره‌ی 5جلدی]: حبیب‌الله نصیری‌فر، تهران: نگاه، چاپ هفتم: 1383.
  • abbaskhoshdel