احمد آرام (داستان نویس)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

احمد آرام
زادروز بوشهر 22 فروردین 1330ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی- دانشکده‌ هنر و معماری
شغل و تخصص اصلی داستان‌نویس
شغل و تخصص های دیگر نمایش‌‌نامه‌نویس و مدرس سینما و تئاتر
آثار این یارو، آنتیگونه (نمایش­نامه- نوح نبی، 1389)؛ به چشم­‌های هم خیره شده بودیم (مجموعه داستان- کتابسرای تندیس، 1390)؛ حلزون‌­های پسر (رمان- افق، 1393)
گروه مقاله ادبیات فارسی
جوایز و افتخارات  رتبه‌ی سوم در بخش داستان‌کوتاه هفتمین دوره­‌ی جایزه‌­ی ادبی اصفهان (۱۳۸۸)
احمد آرام
احمد آرام

احمد آرام (بوشهر 22 فروردین 1330ش- )

داستان‌­نویس و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی و مدرس تئاتر و سینما. در سال 1348 اولین داستانش در مجله‌­ی فردوسی چاپ شد. در سال 1357 به استخدام اداره‌ی فرهنگ و هنر درآمد. سپس کار را رها کرد و برای تحصیل سینما به ایتالیا رفت. پس از بازگشت به عنوان کارشناس آمار در دانشگاه علوم پزشکی مشغول به کار و نهایتا نیز از همین دانشگاه بازنشسته شد. او فارغ‌­التحصیل دوره‌­ی کارشناسی بازیگری- کارگردانی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشکده هنر و معماری است. آرام طی دور‌ه‌­ی اشتغالش در دانشگاه علوم پزشکی، به عنوان مدرس تئاتر و ادبیات نمایشی نیز در آنجا به صورت فوق برنامه تدریس کرده است. او هم‌­اکنون ساکن شیراز است و در تعدادی از مدرسه‌های هنری، بازیگری و فیلم‌­نامه‌نویسی تدریس می‌کند و در عین حال به نوشتن نیز می‌پردازد.

جوایز و افتخارات: لوح‌تقدیر از نخستین دوره‌ی جایزه­‌ی ادبی یلدا (۱۳۸۰)، رتبه‌هی سوم در بخش داستان‌کوتاه هفتمین دوره‌­ی جایزه­‌ی ادبی اصفهان (۱۳۸۸) و بهترین مجموعه‌داستان در سومین دوره­‌ی جشن فرهنگ فارس برای مجموعه ‌داستان غریبه در بخار نمک.

آرام در داستان­‌هایش با به‌كارگیری روایتی وهم‌آلود، آمیختن رویا و واقعیت و عناصری از فرهنگ مناطق بومی جنوب ایران صداها و تصاویر تازه‌ای خلق کرده است.

گزیده­‌ی کتاب‌­شناسی: غریبه در بخار نمک (مجموعه داستان - نیم­‌نگاه، 1380)؛ مرده‌­ای که حالش خوب است (رمان - افق، 1383)؛ آنها چه کسانی بودند؟! (مجموعه داستان- افق، 1387)؛ همین حالا داشتم چیزی می­‌گفتم (مجموعه داستان- چشمه، 1389)؛ این یارو، آنتیگونه (نمایش­‌نامه- نوح نبی، 1389)؛ به چشم‌­های هم خیره شده بودیم (مجموعه داستان - کتابسرای تندیس، 1390)؛ حلزون­‌های پسر (رمان - افق، 1393)؛ بیدار نشدن در ساعت نمی­‌دانم چند (مجموعه داستان- نیماژ، 1395) و باغ استخوان­‌های نمور (رمان- نیماژ، 1396)

منابع: