حکمت، علی اصغر (شیراز ۱۲۷۲ـ تهران ۱۳۵۹ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

علی‌اصغر حکمت (شیراز ۱۲۷۲ـ تهران ۱۳۵۹ش)

علی‌اصغر حکمت
زادروز شیراز ۱۲۷۲ش
درگذشت تهران ۱۳۵۹ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی دولتمرد
شغل و تخصص های دیگر  مصحح، پژوهشگر و مترجم 
آثار فیتز جرالد و جامی (به انگلیسی- ۱۳۴۶ش)، سیدعلی همدانی (به فرانسه- ۱۹۵۲)، ترجمه جلد سوم تاریخ ادبیات ایران ادوارد براون با نام از سعدی تا جامی (۱۳۴۰ش)
گروه مقاله ادبیات فارسی
خویشاوندان سرشناس  احمدعلی خان حشمت‌الممالک (پدر)
علی‌اصغر حکمت
علی‌اصغر حکمت

دولتمرد، مصحّح، پژوهشگر و مترجم ایرانی. فرزند احمدعلی‌خان حشمت‌الممالک بود و مقدمات علوم را در مدرسۀ منصوریۀ شیراز آموخت. در ۱۲۹۴ش به تهران رفت و در مدرسۀ امریکایی درس خواند. در ۱۲۹۷ش به استخدام وزارت معارف درآمد. در کابینۀ محمدعلی فروغی به کفالت وزارت معارف برگزیده شد (۱۳۱۲ش). سال بعد به پاس خدمات وی، به وزارت معارف ارتقا یافت. در سمت‌های دیگر، نظیر وزیر کشور (۱۳۱۷ش)، وزیر دادگستری (۱۳۲۲ش) و سفیر نیز خدمت کرد.

حکمت عضو فرهنگستان سوریه، مصر و ایران بود. انگلیسی، عربی و فرانسه می‌دانست و نشان‌های زیادی از چندین کشور داشت. در دورۀ وزارت او ابنیۀ بسیاری ساخته شد، از آن جمله می‌توان به تأسیس دانشگاه تهران، موزۀ ایران باستان، کتابخانۀ ملی، موزۀ مردم‌شناسی، دانشسرای مقدماتی، دبستان، دبیرستان و ورزشگاه اشاره کرد. همچنین با علی‌اکبر دهخدا برای تألیف لغت‌نامه قرارداد بست و از نسخ خطی نایاب نیز در کتابخانه‌های خارج میکروفیلم تهیه کرد. مسئول مجلۀ تعلیم و تربیت در سه سال اول نشر آن بود.

از آثارش: فیتز جرالد و جامی، به انگلیسی (۱۳۴۶ش)؛ سیدعلی همدانی، به فرانسه (۱۹۵۲)؛ ترجمۀ جلد سوم تاریخ ادبیات ایران ادوارد براون با نام از سعدی تا جامی (۱۳۴۰ش)؛ تصحیح ترجمۀ مجالس‌النّفایس علیشیر نوایی (۱۳۲۳ش)؛ تصحیح کشف‌الاسرار میبدی در ۱۰ جلد (۱۳۳۱ـ۱۳۳۹ش)؛ جامی (۱۳۲۲ش)؛ دوستداران وطن (شیراز، ۱۳۲۸ش)؛ امثال قرآن (۱۳۳۲ش)؛ پارسی نغز (۱۳۳۰ش)؛ نقش پارسی بر احجار هند (کلکته، ۱۳۲۵ش؛ ۱۳۳۷ش)؛ سرزمین هند (۱۳۳۷ش)؛ ایرانشهر ۲ مجلد (۱۳۴۲ش)؛ تاریخ جامع ادیان (۱۳۴۴ش)؛ سخن حکمت که اشعار اوست (۱۳۵۱ش)؛ فلسفۀ نشو و ارتقا (۱۳۵۳ش)؛ گلزار حکمت (۱۳۵۶ش).