زیدالله طلوعی

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زیدالله طلوعی
زادروز گرگان 1325ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل ليسانس- دانشکده‌ی موسيقی  
شغل و تخصص اصلی ردیف‌دان، نوازنده و مدرس تار و سه‌تار
سبک سنتی
آثار مجموعه آلبوم‌های چاووش
گروه مقاله موسیقی
طلوعی به همراه محمدرضا شجریان
طلوعی به همراه محمدرضا شجریان

زيدالله طلوعی (گرگان 1325ش- )


ردیف‌دان ایرانی و نوازنده و مدرس تار و سه‌تار. در کودکی و حین تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، نزد پدربزرگش نواختن تار را یاد گرفت. سپس به تهران آمد و ضمن تحصیل در هنرستان موسيقی ملی، نزد حبيب‌الله صالحی و سپس تحت نظر علی‌اکبر خان شهنازی به مدت ۷ سال رديف‌های ميرزا عبدالله و دوره‌ی عالی شهنازی را فراگرفت. او پس از دوره‌ی هنرستان، برای فراگیری ردیف‌های آوازی محمود کریمی نزد وی رفته و همزمان شیوه‌ی نورعلی برومند را نیز تحت آموزش محمدرضا لطفی فراگرفته است. از دیگر اساتید او در این دوره باید به سعید هرمزی و غلامحسین بيگجه‌خانی اشاره کرد.

طلوعی پس از دریافت مدرک ليسانس از دانشکده‌ی موسيقی، در سال ۱۳۵۴ به همراه تعداد دیگری از هنرمندان، گروه شيدا را با سرپرستی محمدرضا لطفی تاسيس می‌کنند. او با گروه شیدا در تهیه‌ی مجموعه آلبوم‌های چاووش و آثاری چون جانِ جان و سپیده همکاری کرده است. همچنین وی در تهیه‌ی آلبوم بیداد (با خوانندگی محمدرضا شجریان) هم، به عنوان نوازنده‌ی تار در کنار اساتیدی چون پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی و ناصر فرهنگ‌فر حضور داشته است. طلوعی علاوه بر همکاری با گروه شيدا و عارف، در ارکستر بزرگ وزارت فرهنگ و هنر (به رهبری حسين دهلوی) نيز عضویت داشته و آثار متعددی از او به صورت گروهی و تکنوازی در راديو و تلويزيون ارائه و اجرا شده است. وی برای معرفی موسيقی سنتی ايران، کنسرت‌های متعددی را در کشورهای مختلف دنيا (از جمله آمريکا، کانادا، فرانسه، آلمان، انگلستان و قزاقستان) برگزار کرده است.

طلوعی به عنوان مدير و سرپرست کانون چاووش، با تدريس ساز و موسیقی، شاگردان برجسته‌ای را به موسیقی ایران تحویل داده که از آن جمله اشخاصی چون حمید متبسم، بهداد بابایی، رامین جزایری، پیمان سلطانی و امیر شریفی را می‌توان نام برد. زیدالله طلوعی از اعضای هیات مدیره‌ی خانه‌ی موسیقی است.