حمید متبسم

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

حمید متبسم
زادروز مشهد 24 مرداد 1337ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان موسیقى ملى 
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی تار و سه‌تار و آهنگ‌ساز
سبک سنتی
آثار سیمرغ (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: همایون شجریان، با ‌همراهی ارکستر بزرگ سازهای ایرانی)؛ به نام گل سرخ (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: سالار عقیلی، با ‌همراهی گروه دستان)؛ لولیان (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: شهرام ناظری، با ‌همراهی گروه دستان)؛ ماه عروس (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: صدیق تعریف، با همراهی گروه دستان)
گروه مقاله موسیقی
حمید متبسم
حمید متبسم

حمید متبسم (مشهد 24 مرداد 1337ش-  )

 

نوازنده‌‌ی تار و سه‌­تار و آهنگ‌ساز ایرانی. از كودكى نزد برادرش كه نوازنده‌‌ی ویولن بود و پدرش، علی متبسم (از نوازندگان صاحب‏‌نام تار خراسان)، به فراگیری ویولن، تار و سه‌­تار پرداخت. پس از پایان تحصیلات ابتدایى، به تهران آمد و از سال 1353 ابتدا در دانشسراى روزانه‌‌ی هنر و  بعد در هنرستان موسیقى ملى شبانه به تحصیل پرداخت. در این مدارس او نزد اساتیدی چون حبیب‏‌اللَّه صالحى، زیداللَّه طلوعى، حسین_علیزاده، محمدرضا لطفى و هوشنگ_ظریف آموزش دیده است. متبسم، پس از طى دوره‌‌ی تحصیلات، با گروه_عارف (به سرپرستى پرویز مشكاتیان) و كانون هنرى چاوش همکاری مستمر داشته و همزمان به تدریس تار و سه‏‌تار پرداخته است.

او از سال 1365 با مهاجرت به آلمان به كار آهنگ‌سازى و اجرای کنسرت­‌های متعددی در کشورهای اسكاندیناوى و کشورهایی چون ایتالیا، امریكا، كانادا، هلند، یوگسلاوى و آلمان به همراهی على‏‌اصغر بهارى و گروه عارف پرداخته است. متبسم پس از مهاجرت به آلمان گروه موسیقی دستان و چکاوک را با همراهی هنرمندان دیگری راه‌اندازی کرد. از دیگر فعالیت‌های او می‌­توان به تأسیس انجمن تار و سه‌تار، برگزاری سمینارهای موسیقی سالانه و تشکیل گروه مضراب (از هنرجویان) و پردیس (ارکستر بین‌الملل) اشاره کرد. متبسم در سال ۱۳۸۷ ارکستر بزرگ سازهای ایرانی را که متشکل از ۴۰ نوازنده و خواننده‌‌ی کر است، با همکاری بهرنگ تنکابنی تأسیس کرده است. این ارکستر از پاییز ۱۳۸۸ با رهبری محمدرضا_درویشی آغاز به کار کرده و در مرداد سال ۱۳۸۹ یکی از اجراهای همایون_شجریان را در استادیوم تنیس مجموعه‌‌ی ورزشی انقلاب به روی صحنه برده است.

متبسم ضمن همکاری با آهنگ‌سازان مختلف، به عنوان نوازنده، در برگزاری کنسرت و تولید آلبو‌‌‌م‌­های مختلف و موسیقی فیلم، کارهای مستقل زیادی نیز دارد که به برخی از آنها اشاره می­شود: سیمرغ (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: همایون شجریان، با ‌همراهی ارکستر بزرگ سازهای ایرانی)؛ به نام گل سرخ (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: سالار_عقیلی، با ‌همراهی گروه دستان)؛ لولیان (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: شهرام_ناظری، با ‌همراهی گروه دستان)؛ ماه عروس (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: صدیق_تعریف، با همراهی گروه دستان)؛ گل بهشت (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: سیما بینا، با همراهی گروه دستان)؛ شوریده (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: پریسا، با ‌همراهی گروه دستان، این اثر برنده‌‌ی جایزه‌‌ی بهترین موسیقی سال از وزارت فرهنگ فرانسه و عنوان شوک موسیقی سال از مجله‌‌ی موسیقی لوموند شده است- 1381)؛ حنایی (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: سیما بینا، با همراهی گروه دستان)؛ بوی نوروز (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: ایرج_بسطامی، با ‌همراهی گروه دستان)؛ نوای دریا (تک‌نوازی سه‌تار)؛ ساز نو آواز نو (آهنگ‌ساز و نوازنده- خواننده: شهرام ناظری، با ‌همراهی گروه دستان) و سه­‌نوازی (با ‌همراهی بربط حسین بهروزی‌نیا و تنبک پژمان حدادی).

 

منابع: