لو، وان (قرون ۱۷ـ۱۸)

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

لو، وان (قرون ۱۷ـ۱۸)(Loo, van)

پرتره لوئي پانزدهم، اثر وان لو

خانوادۀ نقاش فرانسویِ فلاندری[۱]تبار. اعضای آن عبارت بودند از یاکوب وان ‌لو[۲] (۱۶۱۴ـ۱۶۷۰)؛ ژان باپتیست وان لو[۳] (۱۶۸۴ـ۱۷۴۵)؛ پسر بزرگ او شارل آمِده[۴] (۱۷۱۹ـ۱۷۹۵)؛ برادر کوچک ژان باپتیست، کارل[۵] (شارل آندره[۶]) (۱۷۰۵ـ۱۷۶۵)؛ لوئی میشل وان ‌لو[۷] (۱۷۰۷ـ۱۷۷۱) و پسر کارل، ژول سزار[۸] (۱۷۴۳ـ۱۸۲۱).

یاکوب وان ‌لو. در ۱۶۶۲ از هلند به پاریس رفت و در چهره‌سازی توفیق بسیار یافت. تک‌چهره‌ای از میشل کورنی[۹] ساخت که در لوور[۱۰] است.

ژان باپتیست وان لو. نقاشی را از پدرش آموخت؛ تک‌چهره، مضامین دینی برای کلیساها، و طرح‌های تزیینی اجرا می‌کرد. با تک‌چهره‌سازی‌هایش در انگلستان شهرت یافت (۱۷۳۷ـ۱۷۴۲). تک‌چهره‌هایی از لوئی پانزدهم و ماری لشچینسکا[۱۱] ساخت. در لندن نیز چهرۀ بزرگانی همچون کالی سیبر[۱۲] و سر رابرت والپول[۱۳] را به نقش درآورد.

شارل آمده وان لو. تک‌چهره و مضامین تاریخی نقاشی می‌کرد و نقاش شاه پروس[۱۴] شد.

کارل (شارل آندره) وان لو. نقاشی را از برادرش، ژان باپتیست، و سپس در رم فرا گرفت. آثار مضمون‌دارش را در ایتالیا و فرانسه ستودند؛ نقاش دربار لوئی پانزدهم شد. او سرگذشت گرگوریس قدیس[۱۵] را در گنبد انوالید[۱۶] به تصویر کشید. نکاح مریم عذرا[۱۷] و درنگ در شکار[۱۸] (هردو در لوور) دو نمونۀ بارز از آثار اوست.

ژول سزار وان لو. پسر و شاگرد کارل بود؛ منظره‌پردازی می‌کرد، و به‌ویژه در کشیدن منظره‌های زمستانی مهارت داشت.

لوئی میشل وان‌لو. چهره‌سازی نامی بود که نقاش دربار فیلیپ پنجم، شاه اسپانیا شد (۱۷۳۵ـ۱۷۴۶) و پرده‌هایی از چهره‌های اعضای خاندان سلطنتی پدید آورد.

 


 1. Flemish
 2. Jacob Van Loo
 3. Jean Baptiste van Loo
 4. Charles Amédée
 5. Carle
 6. Charles André
 7. Louis-Michel van Loo
 8. Jules César
 9. Michel Corneille
 10. Louvre
 11. Marie Leszcynska
 12. Colley Cibber
 13. Sir Robert Walpole
 14. Prussia
 15. St Gregory
 16. Invalides
 17. Marriage of the Virgin
 18. Halt during a Hunt