محمدرضا تفضلی

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
محمدرضا تفضلی
زادروز آلمان 1353ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل هنرستان موسیقی ملی/ دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران/ دیپلم عالی آهنگ‌سازی- کنسرواتوار دولتی سن پترزبورگ  
شغل و تخصص اصلی مدرس موسیقی و آهنگ‌ساز
سبک موسیقی کلاسیک
آثار مارش چاووش (برای ارکستر سمفونیک- ۱۳۷۵)؛ تم و واریاسیون (برای ارکستر زهی- ١٣۸2)؛ سمفونی شماره‌ی یک (1383- 1385)؛ خوابگاه زنیتچیکف (برای گیتار- ١٣۹۰)
گروه مقاله موسیقی
محمدرضا تفضلی
محمدرضا تفضلی

محمدرضا تفضلی (آلمان 1353ش- )


مدرس موسیقی و آهنگ‌ساز ایرانی موسیقی کلاسیک. در کارلسروهه‌ی آلمان به دنیا آمد. با مهاجرت به ایران، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی به هنرستان موسیقی ملی رفت و در سال ۱۳۷۱ از این هنرستان فارغ‌التحصیل شد. او همچنین فارغ‌التحصیل رشته‌ی موسیقی از دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران است (1378). در سال ۱۳۸۱ وارد کنسرواتوار دولتی سن پترزبورگ (ریمسکی کورساکف) شد و نزد بوریس تیشنکو به تحصیل آهنگ‌سازی پرداخت. از استادان دیگر تفضلی در روسیه، آناتولی میلکا (پولیفونی) و ایگور راگالف (آنالیز) را می‌توان نام برد. در سال 1386 با دریافت دیپلم عالی آهنگ‌سازی به تهران برگشت و ضمن همکاری با ارکسترهای صدا و سیما، گروه‌های کر و ارکستر سمفونیک تهران به تدریس در دانشکده‌ی موسیقی دانشگاه هنر، دانشکده‌ی هنر و معماری دانشگاه آزاد و آموزشگاه‌های موسیقی پرداخت.

از آثار تفضلی، کتیبه برای ارکستر سمفونیک، در سال 1377 برنده‌ی جایزه دوم مسابقه‌ی انجمن آهنگ‌سازان جوان صدا و سیما شده است.

تعدادی از آثار او: مارش چاووش (برای ارکستر سمفونیک- ۱۳۷۵)؛ تم و واریاسیون (برای ارکستر زهی- ١٣۸2)؛ سمفونی شماره‌ی یک (1383- 1385)؛ کوارتت بادی چوبی (مجلسی- ١٣۸1)؛ سونات برای ویولنسل و پیانو (مجلسی- ١٣۸٢)؛ بالاد برای فلوت و پیانو (مجلسی- ١٣۹١)؛ تصنیف سمفونیک طره‌ی یار (برای تکخوان، گروه کر مردان و ارکستر سمفونیک- بر روی شعر خواجوی کرمانی- ۱٣٧۸)؛ مارش عزا (برای پیانو- ١٣۸۰)؛ رمانس (برای پیانو- ١٣۸٢)؛ پنج مینیاتور کرال (بر روی شعرهای نیما یوشیج، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری، علی شریعتی و احمدرضا احمدی/ برای پیانو- ١٣۹۰) و خوابگاه زنیتچیکف (برای گیتار- ١٣۹۰).