والی، جعفر (تهران ۱۳۱۲ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی

جعفر والی (تهران ۱۳۱۲- تهران ۲۷ آذر ۱۳۹۵ش)

جعفر والی
زادروز تهران ۱۳۱۲ش
درگذشت تهران ۲۷ آذر ۱۳۹۵
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دوره هنرستان هنرپیشگی در ۱۳۳۲
شغل و تخصص اصلی بازیگر
شغل و تخصص های دیگر کارگردان تیاتر
آثار کارگردانی و اجرای چوب به دست های ورزیل، بهترین بابای دنیا، و آی بی کلاه آی باکلاه از غلامحسین ساعدی؛ بازی در فیلم های گاو (۱۳۴۸)؛ تنگسیر (۱۳۵۲)؛ خاک (۱۳۵۲)؛ ناخدا خورشید (۱۳۶۵)؛ کارگردانی فیلم تا غروب (۱۳۶۷)
گروه مقاله تیاتر
جعفر والی

بازیگر ایرانی و کارگردان تئاتر. در کارگردانی و اجرای صحنه‌ایِ نمایش‌نامه‌های غلامحسین ساعدی؛ ازجمله چوب به‌دست‌های ورزیل، بهترین بابای دنیا، و آی بی‌کلاه آی باکلاه از خود استعداد و قابلیت نشان داد. والی در ۱۳۳۲ دورۀ هنرستان هنرپیشگی را به‌پایان برد. در ۱۳۳۷ در مقام کارگردان به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد و از ۱۳۳۸ در نمایش‌های شاهین سرکیسیان، فرانک دیویدسون، جورج کوئین‌بی و اسکویی‌ها شرکت کرد. پس از تشکیل گروه تئاتر شهر، از ۱۳۳۹ برای تلویزیون «ثابت‌پاسال» نمایش‌های زنده اجرا کرد، ازجمله آهای کی اون‌جاست، گاو، بام‌ها و زیربام‌ها و از پا نیفتاده‌ها همه از غلامحسین ساعدی. جعفر والی در ۱۳۴۸ در زمان تمرین نمایش پرواربندان نوشتۀ غلامحسین ساعدی از گروه تئاتر شهر جدا شد. با بازی در فیلم گاو (۱۳۴۸) به سینما راه یافت، و پس از آن در فیلم‌های تنگسیر (۱۳۵۲)، خاک (۱۳۵۲)، سفر سنگ (۱۳۵۷)، دادشاه (۱۳۶۲) و ناخدا خورشید (۱۳۶۵)، نقش‌آفرینی کرد. او همچنین فیلم ...تا غروب (۱۳۶۷) را کارگردانی کرد.

جعفر والی به علت عارضه‌ی ریوی درگذشت.

از دیگر فیلم‌های او در مقام بازیگر: مسافران درۀ انار (۱۳۷۰)، جادۀ عشق (۱۳۷۲)، تهران روزگار نو (۱۳۷۸)، پاداش سکوت (۱۳۸۵).