ژانر

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ژانْرْ (genre)
(یا: گونه) نوع ادبی یا هنری که وجه افتراقش ممکن است ساختار، درونمایه، یا سبک باشد. مثلاً رمان، یک ژانر ادبی است، و رمان تاریخی در دایرۀ شمول ژانرِ رمان قرار می‌گیرد. وسترن[۱] یک ژانر سینمایی است، و پوئم سمفونی[۲] ژانری از موسیقی به‌شمار می‌رود. لازم به ذکر است که در موضوع هنر، از معادل‌های «گونه» و نیز «سنخ» برای واژۀ ژانر استفاده می‌شود.

ژانرهای ادبی. در ادبیات، ژانر برای طبقه‌بندی متون به‌کار می‌رود، و متن‌هایی با ساختار، درونمایه، یا سبک مشابه، در یک ژانر می‌گنجند. در کلی‌ترین حالت، ادبیات را به ژانرهای شعر[۳]، نثر[۴]، داستانی[۵]، و غیرداستانی[۶] می‌توان تقسیم کرد. ژانر ممکن است بر ساختار اثر (مثل رباعی و قصیده)، درونمایۀ آن (مانند علمی ـ تخیلی[۷] یا وسترن)، سبک اثر (ازجمله غنایی[۸] و روایی[۹])، کاربرد آن (همچون مرثیه[۱۰] یا خطابه[۱۱])، و یا منبع اثر (مثل قصه‌های عامیانه[۱۲]) دلالت داشته باشد.

ژانرهای هنری. اصطلاح ژانر به‌طور خاص به نقاشی‌هایی اطلاق می‌شود که صحنه‌هایی آشنا از زندگی روزمره‌اند. یکی از نخستین استادان نقاشی از صحنه‌های زندگی روزمره، پیتر بروگلِ[۱۳] مهتر بود. زندگی روستایی در هلند در تِنیرس[۱۴]های پدر و پسر و آدریان بروئوور[۱۵] نیز تأثیر گذاشت. برادران لونَن[۱۶] در فرانسه نیز زندگی روستاییِ قرن ۱۷ را به ‌تصویر کشیدند. هلند معدن نقاشی‌های زندگی روزمرۀ شهری به قلم یان ورمیر[۱۷]، پیتر دِ هوخ[۱۸]، گابریِل متسو[۱۹]، خرارت تربورخ[۲۰]، یان استن[۲۱]، و دیگران است. ژان باپتیست شاردن[۲۲] زندگی طبقۀ متوسط پاریسی را در قرن ۱۸ به تصویر کشید. ویلیام هوگارت[۲۳] از خلال این نوع نقاشی به کندوکاو اخلاقی در لایه‌ای از اجتماع می‌پردازد. نقاشی‌های اِدوئار مانه[۲۴]، اوگوست رنوار[۲۵]، و ادگار دگا[۲۶] از زندگی پاریسی نشان می‌دهند که نقاشی صحنه‌های زندگی روزمره از نظر زیبایی یا کیفیت، لزوماً نازل‌تر از نقاشی‌هایی با موضوع‌های مهم‌تر نیست.

 


 1. Western
 2. symphonic poem
 3. poetry
 4. prose
 5. fiction
 6. non-fiction
 7. science fiction
 8. lyric
 9. narrative
 10. elegy
 11. sermon
 12. folktale
 13. Peter Brueghel
 14. Teniers
 15. Adriaen Brouwer
 16. Le Nain
 17. Jan Vermeer
 18. Pieter de Hooch
 19. Gabriel Metsu
 20. Gerard Terborch
 21. Jan Steen
 22. Jean-Baptiste Chardin
 23. William Hogarth
 24. Edouard Manet
 25. Auguste Renoir
 26. Edgar Degas