ارسلان کامکار

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
ارسلان کامکار
زادروز سنندج 2 دی 1339ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل دانش‌آموخته‌ی موسیقی از دانشكده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران  
شغل و تخصص اصلی آهنگ‌ساز
شغل و تخصص های دیگر نوازنده‌ی ویولن و عود
سبک سنتی
آثار موسیقی متن فیلم‌های مادر (علی حاتمی) و آوازهای سرزمین مادری‌ام (بهمن قبادی)
گروه مقاله موسیقی
خویشاوندان سرشناس خانواده‌ی کامکارها
جوایز و افتخارات مدرک درجه‌ی یک هنر از طرف شورای ارزش‌یابی هنرمندان وزارت ارشاد
ارسلان کامکار
ارسلان کامکار
ارسلان کامکار

ارسلان کامکار (سنندج 2 دی 1339ش- )


آهنگ‌ساز و نوازنده‌ی ایرانی ویولن و عود. از اعضای گروه کامکارها. از کودکی نزد پدرش، حسن کامکار، به یادگیری ویولن و مقدمات موسیقی پرداخت. او در همان سنین، ارکستر فرهنگ و هنر سنندج را همراهی می‌کرده است. در سال‌های اول بعد از انقلاب اسلامی به تهران سفر کرد و در دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به فراگیری موسیقی پرداخت.

از فعالیت‌های مهم ارسلان کامکار می‌توان به همکاری با ارکستر سمفونیک تهران به عنوان نوازنده و سرگروه ویولن و همچنین سرگروهی ویولن ارکستر فیلارمونیک کردستان اشاره کرد. ارسلان جز ویولن به نواختن عود هم تسلط دارد. از کارهای مهم او در زمینه‌ی آهنگ‌سازی باید به موسیقی متن فیلم‌های مادر (علی حاتمی) و آوازهای سرزمین مادری‌ام (بهمن قبادی) اشاره کرد. ارسلان کامکار در زمینه‌ی موسیقی کودکان نیز فعالیت داشته و موسیقی متن تئاترهای سبز در سبز، شش جوجه کلاغ و روباه، کارآگاه 2 و بابابزرگ (همه به کارگردانی بهروز غریب‌پور) و همچنین موسیقی فیلم تنبل قهرمان (بهروز غریب‌پور، 1380) را ساخته است.

در سال 1392 مدرک درجه‌ی یک هنر، از طرف شورای ارزش‌یابی هنرمندان وزارت ارشاد به او اعطا شده است.

گزیده‌ی آثار: به یاد علی‌اصغر کردستانی، زردی خزان، سوئیت سمفونیک افسانه‌ی سرزمین پدری‌ام، سرود ایران، شوریده‌دل، سوئیت سمفونیک کردی، کنسرتینو کمانچه (با همکاری اردشیر کامکارشباهنگام (با همکاری هوشنگ کامکار- خواننده: بیژن کامکار، روی اشعار نیما یوشیججاده‌ی ابریشم، خاک، نغمه‌ی خراسانی، نغمه‌ی صلح و ئه وین.