کیانیان، رضا (تهران ۱۳۳۰ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
(Redirected from رضا کیانیان)
رضا کیانیان
زادروز تهران ۱۳۳۰ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل تیاتر، دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران
شغل و تخصص اصلی بازیگر سینما
شغل و تخصص های دیگر بازیگر تیاتر و تلویزیون
آثار بازی استریندبرگ (فردریک دورنمات، تیاتر)؛ خانه ای روی آب (۱۳۸۰سینما)؛ کیف انگلیسی (۱۳۷۹تلویزیون)
گروه مقاله سینما
خویشاوندان سرشناس داود کیانیان (برادر)
رضا کیانیان
رضا کیانیان

رضا کیانیان (تهران ۱۳۳۰ش- )

بازیگر تئاتر، تلویزیون، و سینمای ایران. فعالیتش را در تئاتر با همکاری برادر ارشدش داود در مشهد آغاز کرد. از ۱۳۴۵ش عضو «گروه پارت» بود، و از ۱۳۵۶ش با «گروه تئاتر سیار» همکاری کرد، و در دهۀ ۱۳۷۰ش از بازیگران پرکار سینما شد که نقش‌هایش را با وسواس ایفا کرده است. ایفای نقش در بازی استریندبرگ (فردریش دورنمات) از بازی‌های ماندگار او در تئاتر دهۀ ۱۳۷۰ش است. داستان زندگی یک روز یک افسر عالی‌رتبۀ ارتش، امپریالیسم هم اینجاست، و عید خونین از نخستین نمایش‌نامه‌های او در مقام نویسنده و کارگردان است، و پس از آن در نمایش‌نامه‌های آنتیگونه، خرده‌بورژواها، چهره‌های سیمون ماشار، ازدواج آقای میسی‌سیپی، و یادگار سال‌های شن به نقش‌آفرینی پرداخت.

رضا کیانیان در ۱۳۵۵ از دانشکدۀ هنرهای زیبا دانشگاه تهران در رشتۀ تئاتر فارغ‌التحصیل شد. نخستین حضورش در جلوی دوربین حمید سمندریان بود، که خود او نیز با فیلم تمام وسوسه‌های زمین (۱۳۶۸) اولین بار کارگردانی سینما را تجربه می‌کرد.

از فیلم‌های دیگر اوست: درد مشترک (۱۳۷۳)، مادرم گیسو (۱۳۷۴)، سینما سینماست (۱۳۷۵)، آژانس شیشه‌ای (۱۳۷۶)، روبان قرمز (۱۳۷۷)، بوی کافور، عطر یاس (۱۳۷۸)، عروس رومشگان (۱۳۷۹)، چتری برای دو نفر (۱۳۷۹)، خانه‌ای روی آب (۱۳۸۰)، گاهی به آسمان نگاه کن (۱۳۸۱) و قدمگاه (۱۳۸۲).

کیانیان در مجموعه‌های تلویزیونی آپارتمان (۱۳۷۳)، وکلای جوان (۱۳۷۵)، کیف انگلیسی (۱۳۷۹)، دوران سرکشی (۱۳۸۱)، روزگار قریب (1386)، مختارنامه (1389)، کلاه پهلوی (1391) و کیمیا (1394) هم نقش‌آفرینی کرده است. او در زمینۀ طراحی صحنه و لباس تئاتر و سینما کار کرده، و کتاب‌های بازیگری؛ و تحلیل بازیگری را نیز نوشته است.

از حضور او در سینمای دودهۀ اخیر به فیلم‌های زیر می‌توان اشاره کرد: