قاسمی، ثریا (۱۳۱۹ش)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
ثریا قاسمی
زادروز 1319ش
ملیت ایرانی
شغل و تخصص اصلی بازیگر
آثار آرامش در حضور دیگران؛ ویلایی‌ها
گروه مقاله تئاتر، سینما
خویشاوندان سرشناس حمیده خیرآبادی
جوایز و افتخارات سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول از نوزدهمین و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل زن از سی و پنجمین دورۀ جشنوارۀ فیلم فجر
ثریا قاسمی
ثریا قاسمی

ثریا قاسمی (۱۳۱۹ش- )

بازیگر تئاتر و سینمای ایران. در فیلم‌هایی چون آرامش در حضور دیگران ( ۱۳۴۹) و مارال ( ۱۳۷۹)، و مجموعه‌های تلویزیونی گرگ‌ها، و در پناه تو و نیز در نمایش‌های صحنه‌ای‌ آنتیگونه اثر ژان آنوی؛ از پشت شیشه‌ها از اکبر رادی؛ آندورا اثر ماکس فریش؛ و پرواز بر فراز آشیانۀ فاخته، توانست نقش شخصیت‌هایی را بازی کند که لایه‌های احساسی مختلف و گاه متناقضی داشتند. در دهۀ ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ به‌جز بازی تأثیرگذار در فیلم آرامش در حضور دیگران، در نقش منیژه، که نقطۀ اوج کارنامۀ بازیگری اوست، به‌سبب تجاری بودن سینما از آن کناره گرفت و به تلویزیون روآورد.

قاسمی برای بازی در فیلم مارال از نوزدهمین جشنوارۀ فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن شد. همچنین وی در سی‌ و پنجمین دورۀ جشنوارۀ فیلم فجر برندۀ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن (برای فیلم ویلایی‌ها) شده است.

از دیگر فیلم‌های اوست: شام آخر (۱۳۸۰)، معادله (۱۳۸۲)، رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳)، دعوت (۱۳۸۷)، و دختر میلیونر (۱۳۸۸).

از مجموعه‌های تلویزیونی‌اش: شب دهم، در قلب من، او یک فرشته بود، و صاحبدلان.

حمیده خیرآبادی مادر وی بوده است.