تربت جام، شهرستان

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Jump to navigation Jump to search
تربت جام، شهرستان
کشور پرونده:Flag of Iran.svg ایران
استان خراسان رضوی
بخش مرکزی، صالح‌آباد، پوزگان، نصرآباد و پائین جم
جمعیت ۲۴۴,۴۵۵ نفر (۱۳۸۵ش)
موقعیت جنوب شهرستان سرخس، غرب کشورهای ترکمنستان و افغانستان، شمال شهرستان تایباد و شرق شهرستان‌های تربت حیدریه، فریمان، و مشهد
نوع اقلیم نسبتاً معتدل
تولیدات و صنایع مهم دامداری، کشاورزی، و قالی‌بافی
شهر ها و آبادی های مهم صالح‌آباد، نصرآباد، سمیع‌آباد، نیل‌آباد، جنت‌آباد، اسماعیل‌آباد، جعفریه، چشمه‌گل، و موسی‌آباد (غیر از شهر تربت جام)

تُربَت جام، شهرستان

مزار شيخ احمد جام، تربت جام

شهرستانی در شرق استان خراسان رضوی مشتمل بر بخش‌های مرکزی و صالح‌آباد، پوزگان، نصرآباد و پائین جم با مرکزیت اداری شهر تربت جام. از شمال به شهرستان سرخس، از شرق به کشورهای ترکمنستان و افغانستان، از جنوب به شهرستان تایباد و از غرب به شهرستان‌های تربت حیدریه، فریمان، و مشهد محدود است. نواحی جنوبی آن را جلگۀ آبرفتی جامرود تشکیل داده و بخش‌های شمالی آن را کوه‌های پراکنده‌ای با حداکثر ارتفاع ۲,۱۱۷ متر (کوه شاه‌نشین) فراگرفته‌اند. رودخانۀ فصلی جامرود و همچنین رود مرزی هری‌رود عمده‌ترین رودخانه‌های آن به‌شمار می‌آیند. اقلیم این شهرستان نسبتاً معتدل و جمعیت آن ۲۴۴,۴۵۵ نفر است (۱۳۸۵). از نظر بارندگی جزء نواحی خشک محسوب می‌شود. مهم‌ترین آبادی‌های آن عبارت‌اند از صالح‌آباد، نصرآباد، سمیع‌آباد، نیل‌آباد، جنت‌آباد، اسماعیل‌آباد، جعفریه، چشمه‌گل، و موسی‌آباد (غیر از شهر تربت جام). راه فریمان به سمیع‌آباد و نواحی مرزی و راه صالح‌آباد به تایباد و باخرز و همچنین راه صالح‌آباد به قلعۀ حمام، شبکۀ‌ راه‌های ارتباطی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. آبیاری این شهرستان عمدتاً از قنات‌ها و چاه‌های متعددی تأمین می‌شود که در نقاط مختلف آن حفر شده است. دامداری، کشاورزی، و قالی‌بافی مهم‌ترین فعالیت اقتصادی آن محسوب می‌شود.