کامران داروغه

از ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کامران داروغه
ابوالقاسم داروغه
زادروز تهران 1321ش
درگذشت تهران 14 فروردین 1384ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل موسیقی- دانشكده‌ی هنرهاى زیبای دانشگاه تهران  
شغل و تخصص اصلی نوازنده‌ی ویولن و کمانچه
سبک سنتی
آثار صدای آشنا (با آواز محمد منتشری)؛ نوایی دیگر (تنظیم علی تفرشی)
گروه مقاله موسیقی
کامران داروغه
کامران داروغه

کامران داروغه (تهران 1321ش- تهران 14 فروردین 1384ش)


(نام اصلی: ابوالقاسم داروغه) نوازنده‌ی ایرانی ویولن و کمانچه. پس از گذراندن دوره‌ی تحصیلات ابتدایی، از سن دوازده سالگى در هنرستان عالى موسیقى ثبت نام كرد. در آنجا زیر نظر حسینعلى ملاح به فراگیرى ویولن پرداخت و علاوه بر آن تحت آموزش حسین ملک (یکی دیگر از هنرجویان آن زمان هنرستان)، با مقدمات نواختن کمانچه هم آشنا شد. داروغه پس از فارغ‏‌التحصیل شدن از هنرستان و پس از پایان خدمت سربازى وارد دانشكده‌ی هنرهاى زیبا شد. در این دانشكده او به توصیه‌ی نورعلی برومند نزد علی اصغر بهارى و خود برومند، نواختن کمانچه و ردیف‌هاى موسیقى ایرانى را طی پنج سال فرا گرفت و از دانشكده فارغ‌‏التحصیل شد.

داروغه از سال 1345 به رادیو راه یافت و بعدتر توسط حسینعلی ملاح در برنامه‌ی "گلها" نیز اجرای کمانچه و ویولن را بر عهده گرفت. او پس از تأسیس تلویزیون ملى ایران، در برنامه‌ای با اسم موسیقی اصیل ایرانی (به سرپرستی مرتضى حنانه) به عنوان نوازنده‌ی کمانچه همکاری کرد. وی از سال 1355 بیش‌تر از چهل تك‌نوازى کمانچه برای رادیو انجام داد. او كنسرت‌هاى فراوانى هم به نفع مؤسسات خیریه و فرهنگى ترتیب داد و براى شناساندن موسیقى سنتى و ملى ایران، مسافرت‌هایى از طرف رادیو- تلویزیون به كشورهاى تركیه، آلمان، فرانسه، ایتالیا، افغانستان، ژاپن، پاكستان، هندوستان، شوروى و آمریكا داشت. علاوه بر اینها باید اشاره کرد که او چندین آهنگ نیز ساخته كه از تلویزیون و رادیو پخش شده‌اند.

داروغه طی سال‌های فعالیتش، در اركسترها با مهدى خالدى، نصراللَّه زرین‏‌پنجه، اصغر بهارى، عباس زند، منصور نریمان، بزرگ لشکرى، محمود ذوالفنون، قاسم نیكپو، حسین قوامى و بنان همكارى داشت. از كارهاى ارزنده‌ی او به نت درآوردن ریتم‌هاى زورخانه است (با كمك محمد اسماعیلى)، که به صورت کتاب منتشر شده. در بخش جنبی آیین سومین سال نوای موسیقی ایران (آذر 1396) از آلبوم موسیقی نوایی دیگر اثر کامران داروغه، که به کوشش علی تفرشی تنظیم شده، رونمایی شده است. از دیگر آثار او می‌توان آلبوم صدای آشنا (با آواز محمد منتشری) را نام برد.

داروغه در منزل مسكونی خود به دلیل حمله‌ی قلبی درگذشت و جسدش سه روز بعد توسط همسایگان و آشنایان كشف شد.