رستاخیز (فیلم 1392)

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
پوستر فیلم
پوستر فیلم

Hussein Who Said No

فیلم بلند سینمایی به کارگردانی احمدرضا درویش، تولید سال 1392ش. فیلمبرداری رستاخیز پس از بیش‌تر از 6 سال تحقیق و پژوهش و مراحل پیش‌تولید، از 16 بهمن‌ماه 1388 همزمان با اربعین حسینی در شهرستان بم آغاز شد. فیلم مقطع تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا را روایت می‌کند. حسین جعفریان مدیر فیلمبرداری رستاخیز بوده است. رستاخیز در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر در ۱۱ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود و در نهایت در ۸ بخش (از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) برندۀ سیمرغ بلورین جشنواره شد. در این فیلم پرهزینه جز بازیگران ایرانی چند بازیگر عراقی، کویتی، لبنانی، آمریکایی و سوری نیز همکاری کرده‌اند. تدوین فیلم توسط طارق انور[۱] تدوینگر بریتانیاییِ نامزدِ اسکارِ بهترین تدوینِ ۲۰۱۰ و همچنین تمام مراحل فنی و تکنیکی این فیلم در استودیو مولینار[۲] در لندن انجام شده ‌است. موسیقی فیلم توسط استفان واربک[۳] آهنگساز برندۀ جایزه اسکارِ بریتانیایی نوشته شده و اجرای آن را ارکستر فیلارمونیک بلژیک برعهده داشته و در استودیو گلکسی[۴] بروکسل ضبط شده ‌است. این فیلم جز ایران، در عراق هم اکران شده است.

رستاخیز در ایران پس از دوسال از اولین اکرانش در جشنوارۀ فیلم فجر، در ۲۴ تیر ۱۳۹۴ به اکران عمومی درآمد، اما ساعاتی پس از آن در پی انتقاد برخی علمای دینی و اعتراض برخی از افراد مذهبی با محتوای آن (از جمله به تصویر کشیدن حضرت عباس) از پردۀ سینماها به پایین کشیده شد و به دلیل مخالفت سازندگانش برای اصلاح فیلم، به مدت 9سال توقیف بود. این فیلم نهایتاً با حذف 30 دقیقه از آن در ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ مجوز اکران گرفت و به صورت آنلاین به نمایش درآمد.

نسخۀ اصلی: 160 دقیقه

نسخۀ سانسورشده: 130 دقیقه


خلاصۀ داستان

داستان روز رستاخیز دربارۀ واقعۀ عاشوراست که با همراهی بکیر (فرزند حر ابن یزید ریاحی) به قیام امام حسین (ع) و متن حوادث واقعۀ عاشورا می‌پردازد. این فیلم مقطع زمانی مرگ معاویه تا قیام امام حسین (ع) و شهادت آن حضرت را در برمی‌گیرد.


جوایز جشنواره فیلم فجر

 • سیمرغ بلورین بهترین فیلم
 • سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی
 • سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری
 • سیمرغ بلورین بهترین موسیقی
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (بابک حمیدیان)
 • سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه و لباس
 • سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی
 • سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژۀ میدانی


برخی از بازیگران و عوامل تولید

نویسنده: احمدرضا درویش

تهیه‌کننده: تقی علیقلی‌زاده

مدیر فیلمبرداری: حسین جعفریان

تدوینگر: طارق انور

آهنگساز: استفان واربک

صدابردار: یدالله نجفی

صداگذاری و ترکیب صدا: امیرحسین قاسمی، جرمی پرایز، دان جانسون و ریچارد كانوی

طراح صحنه و لباس: مجید میرفخرایی

چهره‌پردازی: سیدمحسن موسوی

جلوه‌های ویژۀ میدانی: حمیدرضا سلیمانی

جلوه‌های ویژۀ بصری: سایمون فریم

بازیگران: آرش آصفی؛ پوریا پورسرخ؛ حسن پورشیرازی؛ فرهاد قائمیان؛ بابک حمیدیان؛ بهادر زمانی؛ بهنام تشکر؛ انوشیروان ارجمند؛ میرطاهر مظلومی؛ سروش گودرزی؛ مهتاب کرامتی؛ شقایق فراهانی؛ لیلا بلوکات؛ زهره حمیدی؛ فؤاد ابراهیم


 1. Tariq Anwar
 2. Molinare
 3. Stephen Warbeck
 4. Galaxy Studios