مازیار میری

From ویکیجو | دانشنامه آزاد پارسی
Revision as of 06:58, 13 April 2022 by Nazanin (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
مازیار میری
زادروز تهران 13 بهمن 1352ش
ملیت ایرانی
تحصیلات و محل تحصیل رشته‌ی تدوین فیلم -دانشکده‌ی صدا و سیما
شغل و تخصص اصلی کارگردان و تدوینگر سینما و تلویزیون
آثار سارا و آیدا (سینمایی-۱۳۹۵)؛ هیات مدیره (مجموعه‌ی تلویزیونی- 1397)، به همین سادگی (رضا میرکریمی- 1384)؛ آن مرد آمد (حمید بهمنی- 1386)؛ یک روز بخصوص (همایون اسعدیان- 1394).
گروه مقاله سینما
جوایز و افتخارات دیپلم افتخار بهترین کارگردانی نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر، سیمرغ بلورین سی و یکمین فجر
مازیار میری
مازیار میری

مازیار میری (تهران 13 بهمن 1352ش- )

کارگردان و تدوینگر ایرانی سینما و تلویزیون. تحصیلاتش را در رشته‌ی تدوین فیلم دانشکده‌ی صدا و سیما به پایان رساند و در سال ۱۳۷۴ در شبکه‌ی دوم سیما، واحد تدوین مشغول به کار شد. پس از ساخت چند فیلم کوتاه، دستیاری در سینما و تدوین چند فیلم و مجموعه‌ی تلویزیونی، در سال ۱۳۷۹ اولین فیلم بلند سینمایی‌اش را با نام قطعه‌ی ناتمام ساخت و به این ترتیب وارد دنیای حرفه‌ای فیلم‌سازی شد. او در این سال‌ها علاوه بر فیلم سینمایی به سریال‌سازی و تدوین فیلم‌های همکاران خود نیز مشغول بوده‌ است. میری از سال ۱۳۸۵ با رای مجمع عمومی کانون کارگردانان سینمای ایران به‌عنوان یکی از ۹ نفر شورای مرکزی کانون کارگردانان انتخاب شده است. او در هفدهمین و هشتمین دوره‌ی جشن خانه‌ی سینما به عنوان مدیر اجرایی فعال بوده. از مهم‌ترین آثار مازیار میری می‌توان به کارگردانی فیلم حوض نقاشی، سریال گاهی به پشت سر نگاه کن و فیلم سارا و آیدا اشاره کرد.


جوایز و افتخارات

جایزه‌ی فیپرشی جشنواره‌ی فیلم داکا برای قطعه‌ی ناتمام (2002)؛ دیپلم افتخار بهترین کارگردانی از بخش بین‌الملل نوزدهمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر برای قطعه ناتمام (1379)؛ جایزه‌ی فیپرشی و جایزه‌ی بزرگ جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فریبورگ برای به آهستگی (2006)؛ سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در سی و یکمین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر برای حوض نقاشی (1391)؛ جایزه‌ی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی از چهاردهمین جشن دنیای تصویر برای حوض نقاشی (1393).

با ذکر این نکته که میری به عنوان مشاور کارگردان و مجری طرح در تولید آثار کارگردانان دیگر نیز همکاری داشته است در این‌جا چکیده‌ای از کارنامه‌ی هنری او در زمینه‌ی کارگردانی و تدوین ارائه می‌شود.

کارگردانی

قطعه‌ی ناتمام (سینمایی- ۱۳۷۹)؛ به آهستگی (سینمایی- ۱۳۸۴)؛ پاداش سكوت (سینمایی- ۱۳۸۵)؛ كتاب قانون (سینمایی- ۱۳۸۷)؛ گاوصندوق (مجموعه‌ی تلویزیونی- 1388)؛ سعادت آباد (سینمایی- ۱۳۸۹)؛ فرات (مجموعه‌ی تلویزیونی- 1390)؛ حوض نقاشی (سینمایی- ۱۳۹۱)؛ گاهی به پشت سر نگاه کن (مجموعه‌ی تلویزیونی- 1394)؛ سارا و آیدا (سینمایی- ۱۳۹۵)؛ هیات مدیره (مجموعه‌ی تلویزیونی- 1397).

تدوین

جوجه اردک من (امیر فیضی- 1381)؛ به همین سادگی (رضا میرکریمی- 1384)؛ آن مرد آمد (حمید بهمنی- 1386)؛ یک روز بخصوص (همایون اسعدیان- 1394).